تحلیل و معرفی بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم ؛ به همراه بررسی علمی آنها

تفاوت عمده و دم دستیِ فیزیک کوانتوم و کلاسیک در بررسی میکروسکوپیک پدیده‌ها توسط کوانتوم و تحلیل تمامیِ احتمالاتِ موجود است. احتمالاتی که در بسترِ هنر رنگ و بوی درام به خود می‌گیرند. در این نوشتار به بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم خواهیم پرداخت.

جکسون پولاک نقاشِ انتزاعی آمریکایی می‌گوید: «هر هنرمندی همان چیزی را که هست نقاشی می‌کند». هستن در دلِ جهانی از استعاره‌ها و اساسا کارِ هر آرتیستی در مورد همین استعاره است. پیوند ایده‌ها و روش‌ها از جهان‌های به ظاهر بسیار متفاوت به منظور یا‌فتن هارمونی‌های جدید.

این برای همه هنرمندان مشترک است، زیرا آنها تجربه فردی خود را برای یافتن استعاره‌های بصری خلق (کشف) می‌کنند، اما استعاره من و این مقاله بر پارادوکس و دوگانگی استوار است. همان چیزی که در بِسترِ جهانِ کوانتوم اتفاق می‌افتد.

تحلیل و معرفی بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم

بودن و نبودن، مسئله این است

فهرست مطالبی که در نوشتار بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم خواهید خواند به شرح زیر است:

به روز رسانی خواهد شد…

فیلم های مبهوت کننده
فیلم های مبهوت کننده, داستان فیزیک کوانتوم

دوگانگی نه تنها مسئول وجود و عدم وجود است بل‌که مسئول ماده نیز هست. در هنر صرفا با تلاش برای تعامل با چیزی، ماهیت آن چیز تغییر می‌کند. اما آیا در نهایت آرمان تمام هنرها این نیست؟ به نظر نمی‌رسد که الهام بخشِ یک آرتیست در طبیعت صرفا فیزیک باشد. اما توجه آرتیست به این مسئله به دلیل حضور ذاتی آن در همه چیز می‌باشد. پس چه راهی بهتر از استفاده از منطقِ کوانتومی در هنر، برای نشان دادن ماهیت همه چیز؟

Interstellar

فیلم فیزیک کوانتوم
فیلم فیزیک کوانتوم, فیلم های مبهوت کننده, داستان فیزیک کوانتوم

میان‌ستاره‌ای یک فیلم علمی تخیلی محصول 2014 به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی کریستوفر نولان است. متیو مک‌کانهی، ان هتوی، جسیکا چستین، بیل اروین، الن برستین، مت دیمون و مایکل کین (بازیگرِ مادام‌العمرِ نولان) در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. این فیلم با محوریت زمان در بستر منطق کوانتوم است. همانطور که می‌دانید زمان، موضوع اصلی فیلم‌های نولان محسوب می‌شود.

داستان این فیلم در آینده‌ای نسبتا پادآرمان‌شهری می‌گذرد که در آن بشریت در تلاش برای زنده ماندن است. این فیلم گروهی از فضانوردان را دنبال می‌کند که از طریق کرم چاله‌ای در نزدیکی زحل در جستجوی خانه‌ای جدید برای بشریت هستند. این فیلم فیزیک کوانتوم را به شکلی دراماتیک تشریح می‌کند.

بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم

بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم
بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم, فیزیک کوانتوم و ذهن

برادران کریستوفر و جاناتان نولان فیلمنامه را نوشتند که طرح اصلی آن در فیلمنامه‌ای بود که جاناتان در سال 2007 نوشته بود. فیزیکدان نظری و برنده جایزه نوبل فیزیک در 2017 آقای “کیپ تورن” که یک دانشمند قابل است به عنوان مشاور علمی فیلم عمل کرد. او کتابی به نام علم بین ستاره‌ای نوشته است.

این فیلم بیش از 677 میلیون دلار فروش جهانی داشت (و 701 میلیون دلار با اکران مجدد بعدی) که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال 2014 تبدیل کرد. اینتراستلار برای فیلم‌نامه، کارگردانی، مضامین، جلوه‌های بصری و موسیقی نقدهای مثبتی دریافت کرد. این فیلم همچنین به دلیل دقت علمی و به تصویر کشیدن اخترفیزیکِ نظری از سوی بسیاری در جامعه علمی تحسین شده است. Interstellar نامزد پنج جایزه در هشتاد و هفتمین دوره جوایز اسکار شد و برنده بهترین جلوه‌های بصری شد و جوایز متعددی دریافت کرد.

نقد فیلم میان‌ستاره‌ای

بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم
بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم, فیزیک کوانتوم و ذهن, فیلم کوانتوم

خیلی از نزدیکان اینجانب از اینتراستلار به عنوانِ فیلمی مستندگونه یاد می‌کنند. این نقد را در ابعاد جهانی هم خیلی‌ها زده‌اند. اما توجه ویژه نولان به درام و ساختارِ محکمِ دراماتیک در فیلم، آنتی‌تزِ خوبی برای تزِ این دوستان است. توجه شما را به ارتباطاتِ ویژه هنری و گره خوردن اجزای آن به همدیگر در طول فیلم جلب می‌کنم.

رابطه عمیق و انسانیِ کوپر با دخترش مورفی یکی از نمونه‌های درامِ محکم فیلم است. رابطه‌ای که هیچگاه سطحی نمی‌شود و در خلالِ اتفاقاتِ علمیِ فیلم نادیده گرفته نمی‌شود. تراژدیِ جوان ماندن پدر و پیر شدن دختر در نوع خود جالب توجه است. همچنین از بعد روان‌شناسی می‌توان به درامِ شکل گرفته بین Mann (با بازی خوبِ مت دیمن) و کوپر اشاره کرد.

Avengers: Endgame

داستان فیزیک کوانتوم, بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم
داستان فیزیک کوانتوم, بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم

انتقام‌جویان: پایان بازی یک فیلم ابرقهرمانی آمریکایی بر پایه تیم ابرقهرمان انتقام‌جویان از مارول کامیکس (تمامی نکات و حقایق دنیای کمیک بوکی که باید بدانید) است که در سال ۲۰۱۹ به نمایش درآمد. تولید این فیلم بر عهده مارول استودیوز بوده‌است و توسط استودیو سینمایی والت دیزنی (بهترین انیمیشن های پیکسار و دیزنی) توزیع شده‌است. این دنباله انتقام‌جویان: جنگ ابدیت (۲۰۱۸) محسوب می‌شود و بیست و دومین فیلم در دنیای سینمایی مارول به‌شمار می‌آید.

این فیلم توسط آنتونی و جو روسو کارگردانی شد و فیلم‌نامه آن را کریستوفر مارکوس و استیون مک‌فیلی نوشته‌اند. در پایان بازی گروه بازیگران نظیر رابرت داونی جونیور، کریس ایوانز، مارک رافلو، کریس همسورث، اسکارلت جوهانسون، جرمی رنر، دان چیدل، پل راد، بری لارسون، کارن گیلان، دانای گوریرا، بندیکت وانگ، جان فاورو، بردلی کوپر، گوئینت پالترو و جاش برولین حضور دارند.

بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم

بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم
بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم, فیلم های مبهوت کننده

در این فیلم، اعضای بازمانده انتقام‌جویان و متحدان آن‌ها سعی دارند که تخریب ناشی از تانوس در جنگ ابدیت را معکوس کنند. خبر ساخت این فیلم در آوریل ۲۰۱۴ با عنوان انتقام‌جویان: جنگ ابدیت – قسمت ۲ اعلام شد، اما سپس مارول این عنوان را حذف کرد. برادران روسو در آوریل ۲۰۱۵ برای کارگردانی به این پروژه پیوستند و یک ماه بعد مارکوس و مک‌فیلی نوشتن فیلم‌نامه را بر عهده گرفتند. داستان فیزیک کوانتوم نحفه در فیلم حاصل ذهن این نویسندگان است.

این فیلم خاتمه داستان دنیای سینمایی مارول تا آن دوره است و به قوس‌ داستانی چندین شخصیت اصلی فیلم پایان می‌دهد. طرح داستانی این فیلم لحظاتی از فیلم‌های پیشین را مرور می‌کند و بازیگران و محیط کلی فرنچایز و همچنین موسیقی فیلم‌های پیشین را به یاد می‌آورد. فیلم‌برداری در اوت ۲۰۱۷ در استودیوهای پاین‌وود آتلانتا در شهرستان فایت، جورجیا آغاز شد و در ژانویه ۲۰۱۸ به پایان رسید.

نقد فیلم انتقام‌جویان: پایان بازی

بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم
بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم, فیلم فیزیک کوانتوم, فیزیک کوانتوم و ذهن

انتقام جویان: پایان بازی حکم قله دنیای سینمایی مارول را دارد. قله‌ای که هیچ‌کس پیش از مارول استودیوز موفق به فتح آن نشده بود. قله‌ای که صعود به آن و فتح کردنش آن قدر سخت بود که تقریبا ناممکن فرض می‌شد و قله‌ای که از پسِ راهی بس طولانی و دشوار می‌گذرد و هر کسی طاقت سختی‌هایش را ندارد.

آرمان رسیدن به یک دنیای سینمایی کمیک بوکی هدف سخت و تقریبا ناممکنی بود که امروز توسط کوین فایگی و مارول استودیوز محقق شده است. و این عنوان دنیای سینمایی لقبی نیست که بی‌مسما روی مارول گذاشته شود چرا که به معنای واقعی یک دنیاست و این به معنای ساخت چند فیلم دنباله‌دار یا یک سه یا چند‌گانه سینمایی نیست بل‌که تک تک فیلم‌ها و اجزای آن در عین مستقل بودن از هم جزئی از یک کل هستند و هر حرکت یا ایده‌ای در آن در بقیه این دنیا اثر خود را می‌گذارد.

بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم

بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم
بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم, فیلم کوانتوم

پایان بازی با یک شروع کوبنده آغاز می شود: مرگ تانوس. و اینکه قهرمانان می‌فهمند که دیگر کاری از دست کسی بر نمی‌آید و تانوس سنگ‌ها را نابود کرده است. و بعد از این آغاز مناسب ما شاهد مقدمه‌ای رخوت‌بار از دنیای بعد از شکست هستیم. مقدمه‌ای که می‌بایست با ایجاد فضای غمگین و بسیار شکننده ناپدید شدن نیمی از جمعیت دنیا، زمینه ایجاد حادثه محرک را رقم می‌زد اما تنها یک مقدمه کسالت‌آور و بسیار طولانی است و ذره‌ای از کارایی که برایش نوشته شده را ندارد.

در ادامه حادثه محرک غیر ارادی رقم می‌خورد و مرد مورچه‌ای به طور اتفاقی از قلمرو کوانتوم بر می‌گردد و به دنبال قهرمانان می‌رود تا به گذشته سفر کنند. حادثه محرکی که آنقدر ضعیف خلق شده که حتی به شخصیت‌ها هم برای واکنش دادن قطیعت نمی‌دهد. فیزیک کوانتوم و ذهن قلمرو جهان فیلم را تحت تاثیر گذاشته است.

به گونه‌ای که قهرمانان قصد تشکیل دوباره گروه را هم ندارند اما به ناگاه ورق بر می‌گردد و تصمیم همه عوض می‌شود و همه دوشادوش هم قهرمانانه به سوی قلمرو کوانتومی و سفر‌های زمانی رهسپار می‌شوند و این چرخشی ضعیف است که کلکسیون اشتباهات فیلم را کامل می‌کند.

Mr. Nobody

فیلم کوانتوم
فیلم کوانتوم, داستان فیزیک کوانتوم, فیلم کوانتوم

آقای نوبادی فیلمی در ژانر درام و علمی–تخیلی به نویسندگی و کارگردانی ژاکو وان دورمال و تهیه‌کنندگی فیلیپ گودو است که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد. فیلم داستان زندگی مرد ۱۱۸ ساله‌ای به نام “نیمو نوبادی” را روایت می‌کند که آخرین انسان فانی روی کره زمین پس از رسیدن انسان به جاودانگی است.

جرد لتو (یکی از آرتیست‌های جذاب سینما و مورد علاقه اینجانب) نیمو را بازی می‌کند. نیمو تقریبا تمام خاطرات گذشته خود را بیاد می‌آورد. او به سه معشوقه زندگی خود، طلاق پدر و مادرش و تحمل سختی‌های پس از آن و انتخاب‌هایش در سه تقاطع بحرانی زندگی خود اشاره می‌کند: ۹ سالگی، ۱۵ سالگی و ۳۴ سالگی.

بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم

بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم
بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم, داستان فیزیک کوانتوم

مسیر زندگی او با هر کدام از انتخاب‌هایش تغییر می‌کند. فیلم روایتی غیر خطی دارد و سرشار از تحلیل‌های فلسفی است. فیلم آقای نوبادی نامزد ۷ جایزه مگریت شد که توانست ۶ تای آنها را از جمله جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردان از آن خود کند. آقای نوبادی از فیلم‌های برتر شصت و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز بود که توانست جایزه اوسلا طلایی و لانچیا را از آن خود کند. نظر منتقدان درباره فیلم مثبت بود.

نقد فیلم آقای نوبادی

بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم
بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم, فیلم فیزیک کوانتوم

آقای نوبادی یکی از بهترین فیلم‌ها در خصوص کوانتوم فیزیک به شمار می‌رود. مولف اثر مفهوم عشق را در دل سه دنیای موازی (معرفی و تحلیل بهترین فیلم های جهان های موازی تاریخ) گنجانده و ما قدم به قدم با نیمو به دنبال عشقِ واقعی‌اش می‌رویم و انتخاب‌های او را در فضای ذهنی خودمان تبدیل به جهانِ قابل باور و عینی می‌کنیم. آقای نوبادی از فیلم های مبهوت کننده تاریخ است.

اساس جهان‌های موازی بروی انتخاب بنا شده است. درست است که گربه شرودینگر انتخابی ندارد اما مردن و زنده ماندن گربه بر اساس شانس است. همان شانسی که در انتخاب‌های ما نیز نقش مهمی دارد. نیمو در طول فیلم انتخاب‌های زیادی می‌کند: رفتن و یا ماندن، بوسیدن و یا نبوسیدن، دویدن و یا ایستادن و…

وقتی می‌رود در جهانی دیگری مانده است، وقتی بوسیده است در جهانِ دیگری نبوسیده و… همین‌طور جهان است که ایجاد می‌شود و حالا ما با مردی 118 ساله طرف هستیم که خوب به خاطر ندارد کدام جهان برایش عینی بوده است و جذابیت فیلم در روایتِ تمام احتمالاتِ ممکن است. این فیلم کوانتوم را به بهترین شکل توضیح می‌دهد.

Coherence

بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم
بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم

انسجام فیلمی در ژانر علمی تخیلی، معمایی و تریلر روان شناختی به کارگردانی جیمز وارد بیرکت محصول سال ۲۰۱۳ می‌باشد. داستان حول محور هشت دوست می‌گذرد که با عبور یک ستاره دنباله‌دار در یک مهمانی شبانه دور هم جمع می‌شوند. ناگهان برق قطع می‌شود. میزبان‌ها چند شبرنگ دارند که برای نور استفاده می‌کنند و تصمیم دارند از شبرنگ‌های آبی استفاده کنند.

بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم

بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم
بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم

همه به بیرون می‌روند و در خیابان، یک خانه می‌بینند که هنوز هم برق دارد. هیو و امیر برای استفاده از تلفنشان به خانه‌ای دیگر می‌روند و چند دقیقه بعد با یک جعبه برمی‌گردند. در داخل آن یک راکت پینگ پنگ و عکس‌هایی از خودشان پیدا می‌کنند. از جمله یکی از آنها که در آن شب گرفته شده همچنین شماره‌هایی در پشت آنها نوشته شده‌است. هیو می‌گوید که در خانه دیگر، او یک مهمانی شام را برای هشت نفر تدارک دیده‌است! دوستان متوجه می‌شوند که خانه دیگر جای عجیبی برای آنهاست.

نقد فیلم انسجام

بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم
بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم

در اولین اثر چشمگیر جیمز وارد بیرکیت در سینما، هشت دوست در زندگی خود متوجه اثراتِ کوانتومی می‌شوند. بیرکیت از فضای درون خانه و هراسناک به بهترین شکل استفاده می‌کند و ترس و پارانویا را تشدید می‌کند زیرا شخصیت‌هایش مجموعه ای از تصمیمات به ظاهر منطقی اما در نهایت اشتباه می‌گیرند.

بازیگران کم نام و نشان نیز عالی هستند. نیکلاس برندون دامپزشک با بازی در نقش بازیگری که قبلا در یک برنامه تلویزیونی حضور داشت، با خودش شوخی می‌کند و … انسجام درونی رضایت‌بخش فیلم انسان را تا به انتها می‌کشاند. واقعا شما باید فیلمی را دوست داشته باشید که نه تنها مفهوم گربه شرودینگر را توضیح می‌دهد بل‌که شامل یک شوخی در مورد آن است…

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار تحلیل و معرفی بهترین فیلم های فیزیک کوانتوم سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید.اگر اطلاعات و یا تصاویری در این صفحه به اشتباه درج شده در قسمت دیدگاه (پایین صفحه) اعلام کنید تا اصلاح و یا حذف شود یا به مدیر سایت ایمیل بدهید.. واتساپ (فقط پیام): 09374615072

....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.