انتقاد کتائب حزب الله عراق از اعضای مذاکره کننده با دولت آمریکا – شبکه خبری تهران نیوز


به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، «ابو علی العسکری» مسئول امنیتی گروه مقاومت «کتائب حزب الله» عراق از ترکیب اعضای گروه مذاکره کننده با ایالات متحده آمریکا انتقاد کرد.

العسکری با انتشار بیانیه‌ای گفت: «از اینکه گروهی برای مذاکره با دشمن آمریکایی تعیین شده که بیشتر اعضای آن، همسو با طرح آمریکا در کشور هستند، غافلگیر شدیم».

شبکه خبری «الاباء» به نقل از این مسئول عراقی گزارش داد، گروههای سیاسی برای موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات، باید نام سه نفر از تیم مذاکره کننده را تغییر دهند؛ زیرا آنان در وابستگی به آمریکا، معروف هستند.

وی از گروه‌های سیاسی خواست که یکی از فرماندهان الحشد الشعبی و یک شخصیت از میان عشایر را در داخل تیم مذاکره کننده قرار دهند.

العسکری بر این باور است که علاوه بر دو فرد مذکور، باید یک شخصیت رسانه‌ای ملی‌گرا به عنوان عضو ناظر در تیم مذاکره کننده حضور داشته باشد تا رخدادها را به صورت شفاف، انعکاس دهد.

این مسئول عراقی خاطر نشان کرد، پس از برگزاری نخستین دیدار رسمی تیم مذاکره کننده عراقی با طرف آمریکایی، کتائب حزب الله موضع خود را درباره این مذاکرات اعلام خواهد کرد.

کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق به همراه وزارت خارجه این کشور یکشنبه (روز گذشته)، نام اعضای تیم مذاکره کننده با طرف آمریکایی را بررسی کردند.

قرار است این مذاکرات ۲۱ خرداد ماه جاری برگزار شود. «بدر الزیادی» عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق تأکید کرد که توافق راهبردی عراق با آمریکا به سمت «خروج نیروهای رزمی» پیش خواهد رفت.

منظور از توافق راهبردی، توافق سال ۲۰۰۹ عراق و آمریکاست که منجر به همکاری‌های امنیتی دو کشور و خروج نیروهای آمریکایی از عراق شد.

بدر الزیادی همچنین گفت که اولویت حفظ حاکمیت عراق است و همچنین اینکه تصمیمات نیروهای ائتلاف باید با اطلاع دولت عراق باشد، پیشتر نیروهای ائتلاف طرح‌ریزی می‌کردند و طرح را اجرا می‌کردند و پس از آن، مسئله را اعلام می‌کردند، اما امروز دیگر امور تغییر کرده؛ این عراق است که اکنون باید تصمیم‌گیرنده باشد.

منبع: فارس

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=592062منبع تهران نیوز