زمان برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت 99


تاریخ برگزاری دکتری وزارت بهداشت 99
زمان برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت 99

یکی از آزمون های مهمی که توسط سازمان سنجش آموزش پزشکی برگزار می شود و هر ساله داوطلبان زیادی را به خود اختصاص داده است ، آزمون دکتری وزارت بهداشت می باشد. داوطلبانی مجاز به شرکت در این آزمون هستند که تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد به پایان رسانده باشند. داوطلبان واجد شرایط که در موعد مقرر نسبت به ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت اقدام نمایند ، می بایست خود را برای حضور در جلسه آزمون آماده کنند.

آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی وزارت بهداشت 99 در رشته های علوم پایه پزشکی ، بهداشت و تخصصی ، داروسازی و دندانپزشکی در تیر ماه و به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

آزمون دکتری وزارت بهداشت در سال 99 همانند ادوار گذشته به صورت کتبی (دفترچه و پاسخنامه کاغذی)، برگزار خواهد شد.

زمان برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت 99

با به وجود آمدن شرایط خاص در جامعه (انتشار ویروس کرونا و همه گیری آن)، بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا زمان برگزاری تمامی آزمون های تحصیلی به تعویق افتاد که آزمون دکتری وزارت بهداشت 99 نیز یکی از همین آزمون ها بوده است.

با توجه به اطلاعیه های اخیر منتشر شده توسط مرکز سنجش آموزش کشور، آزمون مرحله اول دکتری تخصصی و پژوهشی مانند سال های گذشته به صورت کتبی برگزار خواهد شد. بر همین اساس آزمون در روزهای جمعه و شنبه، 27 و 28 تیر ماه 99 به طور همزمان در کشور برگزار خواهد شد. همچنین آزمون مجموعه داروسازی در روز یکشنبه 29 تیر ماه 99 برگزار می گردد.

نوبت بندی برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت در سال 99 مطابق جدول زیر می باشد. لازم به ذکر است که ساعت شروع فرآیند آزمون های صبح، از ساعت 8 صبح و آزمون های عصر از ساعت 14 بعدازظهر خواهد بود. داوطلبان می بایست به دقت جدول زیر را مطالعه نموده و بر اساس رشته خود در روز و نوبت مربوطه در محل آزمون حضور داشته باشند.

زمان بندی آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی 99
روز جمعه 27 تیر ماه 99 روز شنبه 28 تیر ماه 99
صبح عصر صبح عصر
مجموعه باکتری شناسی (باکتری شناسی پزشکی، توکسین های میکروبی)
بهداشت حرفه ای
آمار زیستی
مجموعه مدیریت و اقتصاد (اقتصاد
سلامت، سیاست گذاری سلامت، مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی)
انگل شناسی پزشکی
قارچ شناسی پزشکی
ایمنی شناسی
خون شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون
علوم سلولی کاربردی
ویروس شناسی
مواد دندانی
سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی
اپیدمیولوژی
طب سوزنی
مدیریت اطلاعات سلامت
انفورماتیک پزشکی
مهندسی بافت
کاردرمانی
کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی
آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت
ژنتیک پزشکی
فیزیک پزشکی
علوم وفناوری های تصویربرداری پزشکی – گرایش تصویربرداری عصبی
مهندسی پزشکی (رباتیک پزشکی)
سیاست های غذا و تغذیه
بیولوژی تولید مثل
مددکاری اجتماعی
سلامت و رفاه اجتماعی
علوم اعصاب
مهندسی بهداشت محیط
مشاوره توانبخشی
آینده پژوهی سلامت
علوم وفناوری های تصویربرداری پزشکی – گرایش سلولی مولکولی
مطالعات اعتیاد
مجموعه فیزیولوژی (فیزیولوژی پزشکی، فیزیولوژی ورزشی)
مجموعه بهداشت باروری (بهداشت باروری، مامایی)
علوم بیومدیکال مقایسه ای
علوم تغذیه
علوم تشریحی
نانوفناوری پزشکی
فارماکولوژی پزشکی
اخلاق پزشکی
طب سنتی ایرانی
پرستاری
شنوایی شناسی
گفتار درمانی
اعضای مصنوعی و وسایل کمکی
ارگونومی
مجموعه زیست فناوری و پزشکی مولکولی (زیست فناوری پزشکی، پزشکی مولکولی)
بیوشیمی بالینی
زیست پزشکی سامانه ای
سالمند شناسی
مجموعه علوم و صنایع غذایی (علوم و صنایع غذایی، بهداشت و ایمنیی مواد غذایی)
سلامت در بلایا و فوریت ها
آموزش پزشکی
حشره شناسی پزشکی
مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)
بینایی سنجی
فیزیوتراپی
مجموعه روانشناسی (روانشناسی بالینی)
روانشناسی نظامی

تمامی اطلاع رسانی ها در خصوص این آزمون از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به نشانی اینترنتی sanjeshp.ir انجام می گیرد. لذا شرکت کنندگان آزمون دکتری وزارت بهداشت با مراجعه مکرر به این سایت می توانند پیگیر آخرین اخبار مربوطه باشند. البته لازم به ذکر است که جدیدترین اخبار و اطلاعیه ها در کانال تلگرام دکتری نیز اعلام می شود که با عضویت در آن می توانید از بروزترین اخبار پیرامون آزمون دکتری مطلع شوید.

تغییر حوزه های محل برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت 99

در زمان ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت 99 مقرر شده بود که آزمون دکتری تخصصی و پژهشی (ph.D) در سال 99 به شیوه جدید و به صورت الکترونیکی برگزار گردد. اما در مصوبات اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجوی وزارت بهداشت، تصمیم به برگزاری آزمون به شیوه ادوار گذشته یعنی به صورت کتبی (دفترچه و پاسخنامه کاغذی) گرفته شد.

به همین دلیل، بعضی از حوزه های برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت سال 99 به حدنصاب کافی برای تشکیل حوزه آزمون نرسیده اند و از لیست محل های برگزار کننده آزمون حذف شده اند. بر همین اساس داوطلبانی که در زمان ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت 99 این حوزه ها را به عنوان محل آزمون خود انتخاب کرده اند می بایست از دوم لغایت چهارم تیر ماه 99 با مراجعه به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور، نسبت به تغییر محل آزمون خود اقدام نمایند.

داوطلبان آزمون دکتری وزارت بهداشت می بایست به این نکته توجه کنند که در حوزه های حذف شده به هیچ وجه آزمونی برگزار نخواهد شد و در صورت عدم تغییر و ویرایش این حوزه ها در موعد مقرر، به ناچار نزدیک ترین حوزه ممکن به صورت خودکار برای این دسته از داوطلبان انتخاب خواهد شد. حوزه هایی که از لیست محل های آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی 99 حذف شده اند عبارتند از:

  • پردیس جلفا
  • دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
  • دانشگاه علوم پزشکی جهرم
  • دانشگاه علوم پزشکی سبزوار
  • دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
  • دانشگاه علوم پزشکی فسا
  • دانشگاه علوم پزشکی گناباد
  • دانشگاه علوم پزشکی نیشابور

لازم به ذکر است که تنها متقاضیانی که این حوزه ها را به عنوان محل آزمون خود انتخاب کرده اند موظف به تغییر محل آزمون خود هستند. سایر داوطلبان (کسانی که سایر حوزه ها را انتخاب کرده اند) هم در صورت تمایل مجاز به تغییر محل آزمون خود می باشند.

نحوه پذیرش دانشجو در مقطع دکتری وزارت بهداشت 99

علاوه بر کسب نمره حدنصاب در آزمون کتبی دکتری وزارت بهداشت ، موفقیت در مصاحبه علمی این آزمون نیز در پذیرش داوطلبان آن ، موثر می باشد. جدول زیر بیانگر میزان تاثیر 4 مولفه آزمون کتبی ، سوابق آموزشی ، پژوهشی و فناوری ، مصاحبه علمی و تهیه طرح واره بر قبولی داوطلبان آزمون دکتری وزارت بهداشت می باشد.

شیوه پذیرش داوطلبان در دوره دکتری تخصصی
آزمون کتبی سوابق آموزشی ، پژوهشی و فناوری مصاحبه علمی تهیه طرح واره
50 درصد 20 درصد 30 درصد
شیوه پذیرش داوطلبان در دوره دکتری پژوهشی
30 درصد 20 درصد 30 درصد 20 درصد

داوطلبانی که در زمان مقرر نسبت به  ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت 99 اقدام نموده اند برای حضور در جلسه آزمون، می بایست از روز 24 تیر ماه با مراجعه به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور، نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری وزارت بهداشت اقدام نمایند. برای اطلاع از نحوه دریافت کارت شرکت در آزمون می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک نموده و اطلاعات جامع را کسب نمایید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…منبع این مطلب iranmoshavere.com