سامانه گلستان – راهنمای ورود به سیستم جامع گلستان


راهنمای ورود به سامانه گلستان
سامانه گلستان

همان طور که می دانید، امروزه ارائه خدمات الکترونیکی در تمامی حوزه ها از جمله حوزه آموزش از اهمیت بالایی برخوردار می باشد که نه تنها موجب تسهیل در انجام امور می شود بلکه سرعت ارائه خدمات را نیز بهبود می بخشد. دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور نیز از این قاعده مستثنی نبوده و طیف وسیعی از خدمات خود را از طریق سامانه های مختلف به دانشجویان خود ارائه می نمایند.

سیستم جامع دانشگاهی گلستان در ابتدا با هدف مکانیزه کردن تمامی فعالیت های دانشگاهی در اسفند ماه سال 79 طراحی و پیاده سازی شد و تا کنون نیز در تحقق این امر، موفق ظاهر شده است. در سیستم جامع گلستان خدمات متعددی در راستای انجام امور خدمات آموزشی در نظر گرفته شده که علاوه بر معرفی آن ها در این مقاله، قصد داریم توضیحاتی را نیز پیرامون نحوه ورود به آن ارائه نماییم.

دانشجویان می توانند با استفاده از حساب کاربری خود در سامانه گلستان، درخواست های خود را به شورای آموزشی و کمیسیون موارد خاص ارسال نموده و نتایج آن را نیز به صورت الکترونیکی مشاهده نمایند.

معرفی سامانه گلستان

نکته قابل توجه در رابطه با سیستم جامع گلستان این است که فعالیت آن تنها محدود به یک دانشگاه نمی شود بلکه علاوه بر دانشجویان کلیه واحدهای پیام نور و دانشجویان دانشگاه هایی همچون فرهنگیان، علم و فرهنگ، شهید بهشتی و… نیز می توانند از خدمات این سامانه بهره مند شوند. سامانه جامع گلستان از بدو ورود دانشجویان به دانشگاه تا مرحله فارغ التحصیلی با آن ها همراه بوده و مطابق با نیاز آن ها در این مسیر، خدمات متنوعی در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

خدمات سامانه گلستان

به طور کلی می توان گفت که تمامی امور اجرایی آموزش دانشگاه توسط سیستم جامع گلستان به صورت مکانیزه پشتیبانی می شود. البته این امکان تنها مختص دانشجویان نمی باشد بلکه اعضای هیات علمی نیز در این سامانه دارای حساب کاربری هستند که می توانند به صورت لحظه ای اطلاعات مورد نیاز را از سامانه دریافت نموده و به انجام امور مورد نظر خود بپردزاند. از جمله خدمات سامانه مذکور عبارت اند از:

 • انجام فرآیند پذیرش دانشجویان جدیدالورود
 • صدور کارت دانشجویی موقت
 • تعیین محدودیت های تحصیلی دانشجو
 • پرداخت شهریه
 • مشاهده لیست دروس ارائه شده در هر ترم
 • انتخاب واحد
 • ثبت درخواست گواهی اشتغال به تحصیل
 • تغییر وضعیت دانشجو در هر ترم (مرخصی یا میهمان)
 • حذف اضطراری دروس
 • و…

لینک سامانه گلستان

همان طور که پیش از این اشاره کردیم، سیستم جامع گلستان دربردارنده خدمات آموزشی دانشگاه های مختلفی است که امکانات الکترونیکی آن صرفا محدود به یک یا دو دانشگاه نمی شود. جدول زیر حاوی لینک ورود به سامانه گلستان برخی از دانشگاه های کشور می باشد که با کلیک روی هر یک از آن ها، به سامانه مربوطه هدایت می شوید.

راهنمای تصویری ورود به سامانه گلستان

تمامی دانشجویانی که در دانشگاه های تحت پوشش سیستم جامع گلستان فعالیت می کنند، دارای یک حساب کاربری در این سامانه می باشند که به واسطه آن می توانند از کلیه خدمات الکترونیکی در نظر گرفته شده، استفاده نمایند.

با توجه به این که سامانه گلستان همه دانشگاه ها دارای ظاهری مشابه می باشد، تمامی دانشجویان می بایست مراحلی یکسان را جهت دسترسی به پروفایل خود به انجام برسانند. از همین رو، در ادامه مقاله تنها راهنمای تصویری ورود به سیستم جامع گلستان دانشگاه پیام نور ارائه شده است اما در صورتی که شما دانشجوی هر یک از دانشگاه های مذکور می باشید، می توانید از این راهنما استفاده نمایید.

 • ابتدا وارد سامانه گلستان دانشگاه مورد نظر خود شوید و در صفحه ظاهر شده، روی گزینه “ورود به سیستم” کلیک نمایید.

مرحله اول ورود به سامانه گلستان

 • به منظور دسترسی به بخش ورود لازم است در این مرحله، کد امنیتی مندرج در صفحه را در کادر مربوطه وارد نموده و روی عبارت “ارسال” کلیک کنید.

مرحله دوم ورود به سامانه گلستان

 • نام کاربری و گذرواژه خود را در قسمت های مشخص شده وارد نمایید و سپس کلید “ورود” را بفشارید.

مرحله سوم ورود به سامانه گلستان

 • همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، حساب کاربری شما متشکل از بخش های اصلی “منوی کاربر”، “پیشخوان خدمت”، “ثبت نام”، ارزشیابی” و “سیستم” می باشد که در هر یک از آن ها، لیستی از خدمات آموزشی تعریف شده است.

مرحله چهارم ورود به سامانه گلستان

ناگفته نماند که اساتید هر یک از این دانشگاه ها نیز می توانند با ورود به پروفایل کاربری خود در سیستم جامع گلستان، نسبت به ثبت و تایید نمرات دانشجویان خود اقدام نموده و به انجام سایر امور مربوطه بپردازند.

در راستای پاسخگویی به کاربران مختلف سیستم جامع گلستان اعم از دانشجویان، اساتید و کارکنان، گزارش های مختلفی از طریق سامانه فوق صادر می گردد که موضوع آن ها حوزه های مختلفی از قبیل ثبت نام، ثبت و مشاهده نمرات، انتخاب واحد، کنترل تغییرات و… را شامل می شود. چنانچه از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان می باشید، می توانید با مراجعه به لینک سامانه گلستان دانشگاه فرهنگیان، به اطلاعات کاملی در این زمینه دست پیدا کنید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…منبع این مطلب iranmoshavere.com