معرفی بازی Tetris Effect به بهانه عرضه Tetris Effect: Connected

نسخه جدیدی از بازی Tetris Effect به نام Connected منتشر شده است که ویژگی‌های جالبی دارد. به همین بهانه قصد داریم با بازی تتریس افکت بیشتر آشنا شویم.

تتریس را باید یکی از اولین و مهمترین بازی‌های ویدیویی تاریخ بنامیم. این بازی با گیم‌پلی ساده اما اعتیادآوری که دارد، میلیون‌ها بازیکن از سراسر جهان را به خود جذب کرده است. ساخت بازی Tetris ماجرای جالبی هم دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم. در سال‌های اخیر یک نسخه مدرن و به‌روز شده از بازی تتریس به نام Tetris Effect منتشر شده است که در آن شاهد ارتقای گرافیک و موسیقی‌های بازی هستیم. تریلر گیم پلی بازی تتریس افکت را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید و ویژگی‌های جدید و جذاب این بازی را ببینید. اما به تازگی یک نسخه جدید از همین بازی هم منتشر شده است که Tetris Effect: Connected نام دارد و درباره آن هم صحبت خواهیم کرد. در ادامه با پلازامگ همراه باشید تا پس از تماشای تریلر بازی Tetris Effect، با تاریخچه تتریس و نسخه‌های امروزی آن بیشتر آشنا شویم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


مروری بر تاریخچه بازی تتریس (Tetris)


بازی Tetris Effect: Connected / تریلر گیم پلی بازی تتریس افکت

اکثر افراد با بازی Tetris آشنایی دارند. این بازی روی دستگاه‌ها و کنسول‌های مختلف عرضه شده است، ولی ما ایرانی‌ها، آن را بیشتر با کنسول قابل حمل کوچکی که به «آتاری دستی» معروف بود و در یک دوران رواج زیادی داشت می‌شناسیم. بازی تتریس یا همان «خونه‌سازی» خودمان، اولین بار در سال 1984 به وسیله یک مهندس نرم‌افزار روسی به نام الکسی پاژیتنوف ساخته شد. این بازی تاکنون به وسیله کمپانی‌های مختلفی منتشر شده است. در اواخر دهه 1980، حق انتشار آن در تصاحب نینتندو بود، اما پاژیتنوف توانست در سال 1996 صاحب حقوق معنوی بازی خودش شود.

بازی تتریس که دارای قوانین بسیار ساده‌ای است، به عنوان یکی از تاثیرگذارترین بازی‌ها در تمام تاریخ شناخته می‌شود. تا امروز بیش از 495 میلیون نسخه از این بازی به فروش رسیده که شامل 70 میلیون نسخه فیزیکی و 425 میلیون نسخه موبایلی می‌شود. از این نظر باید Tetris را دومین مجموعه بازی پرفروش تاریخ (بعد از مجموعه Mario) بنامیم. جالب است بدانید که بازی تتریس روی 65 پلتفرم مختلف در دسترس است و تقریبا هیچ کنسول یا دستگاه بازی وجود ندارد که نسخه‌ای از بازی Tetris را نداشته باشد. از این نظر هم نام تتریس در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است.

دانلود بازی تتریس افکت

الکسی پاژیتنوف در سال 1979 به مرکز کامپیوتر آکادمی علوم جماهیر شوروی پیوست تا به تست و بررسی سخت‌افزارهای رایانه‌ای جدید بپردازد. پاژیتنوف علاقه زیادی به بازی‌ها داشت و هدفش این بود که بتواند از طریق کامپیوتر موجب خوشحالی افراد شود. او در سال 1984 در حال بازسازی یکی از سرگرمی‌های دوران کودکی خودش روی کامپیوتر بود. این سرگرمی پازلی با استفاده از شکل‌های «پنتومینو» ساخته می‌شد؛ یعنی شکل‌هایی که از پنج قطعه هم‌اندازه ساخته می‌شدند.

پاژیتنوف قصد داشت یک بازی بسازد که در آن با استفاده از همین پنتومینوها، بتوان یک ردیف از بلوک‌ها را کنار هم قرار داد. او در ادامه متوجه شد که پنتومینوها به دلیل پیچیدگی ظاهری و بزرگ بودن، به سختی کنار هم قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل تصمیم گرفت تا از شکل‌های «تترومینو» که از چهار قطعه هم‌اندازه تشکیل می‌شدند استفاده کند. او سپس بخش اول نام بازی خود را از روی همین شکل‌ها انتخاب کرد و بخش دوم را از ورزش مورد علاقه‌اش یعنی تنیس قرض گرفت. این‌گونه بود که بازی تتریس خلق شد. 

 


بررسی بازی Tetris Effect


گیم پلی بازی Tetris Effect: Connected

بازی Tetris Effect ابتدا در سال 2018 برای کنسول پلی استیشن 4 منتشر شد و یک سال بعد روی PC هم به انتشار رسید. این بازی به وسیله دو استودیوی ژاپنی به نام‌های Monstars و Resonair ساخته شده و کمپانی Enhance Games آن را منتشر کرده است. این شرکت در زمینه ساخت بازی‌های پازلی سابقه خوبی دارد و آثاری چون Rez Infinite و Lumines: Puzzle Fusion را به گیمرها معرفی کرده است. بنابراین از همان ابتدا که بازی تتریس افکت معرفی شد، می‌توانستیم حدس بزنیم که با نسخه‌ای متفاوت و جذاب از این بازی قدیمی روبه‌رو می‌شویم. در ادامه به نقد بازی Tetris Effect می‌پردازیم.

مهمترین ویژگی بازی Tetris Effect بهتر شدن گرافیک و جلوه‌های صوتی آن است؛ وگرنه از نظر گیم‌پلی، بازی از همان فرمول اصلی و قدیمی استفاده می‌کند. البته حالت‌های جدیدی را در بازی شاهد هستیم که باعث شده‌اند تا تنوع مراحل افزایش پیدا کند. در همان ابتدای کار، می‌توانید از بین حالت‌های مختلف بازی، یکی را انتخاب کنید. در مجموع شاهد دو بخش اصلی به نام‌های Journey و Effect هستیم که هر کدام جذابیت‌های خاص خودشان را دارند.

در حالت Journey شما می‌توانید لذت بازی کردن در محیط‌های متنوع با آهنگ‌های گوش‌نواز را تجربه کنید. روند کار در این بخش بدین صورت است که طبق معمول، باید قطعات مختلف تترومینوها که از بالای صفحه به سمت پایین در حال حرکت هستند را به شکل مناسبی کنار هم جایگذاری کنید تا یک یا چند ردیف کامل ایجاد شود و سپس این ردیف‌ها از بین می‌روند. این کار را باید تا رسیدن به سطح مشخصی از امتیاز انجام دهید.

اگر یادتان باشد، در بازی‌های قدیمی تتریس، هر چه بیشتر بازی می‌کردیم، سرعت مراحل (یعنی سرعت افتادن قطعات تترومینو) بیشتر می‌شد، اما در بازی Tetris Effect این امر صادق نیست و سرعت هر مرحله، با موسیقی همان مرحله هماهنگ می‌شود. یعنی اگر ریتم آهنگ تندتر یا کندتر شود، سرعت افتادن قطعات نیز تغییر می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که بازی غیرقابل پیش‌بینی باشد و جذابیت آن بیشتر شود.

تریلر بازی Tetris Effect

اما ویژگی خوب دیگری که در بخش Journey وجود دارد، تنوع بصری و شنیداری آن است. تصور کنید که در یک مرحله، بازی زیر آب جریان دارد؛ در مرحله دیگر به کویر می‌روید و سپس بازی شما را به فضا و در میان ستاره‌ها می‌برد. این محیط‌ها صرفا به عنوان پس‌زمینه استفاده نشده‌اند، بلکه کاملا با نحوه بازی کردن شما هماهنگ هستند. برای مثال وقتی در مرحله زیر آب یک ردیف از بلوک‌ها حذف می‌شوند، شاهد رقص زیبای دلفین‌ها خواهید بود. همین اتفاق در کویر با حرکت شن‌های بیابان رخ می‌دهد. موسیقی‌های بازی تتریس افکت فوق‌العاده هستند. گاهی ترجیح می‌دهید که فقط بنشینید و به آهنگ‌های این بازی که روی تصاویر جادویی و شگفت‌انگیز پخش می‌شوند گوش دهید.

وقتی حالت Journey را تمام کردید، بازی به پایان نمی‌رسد، بلکه حالا می‌توانید تا آخر عمرتان (واقعا بازی هرگز تکراری نمی‌شود) در بخش Effect به انجام حالت‌های مختلف بپردازید. مراحل این بخش به چهار دسته کلی کلاسیک، ریلکس، فوکوس و ماجراجویی تقسیم می‌شوند که هر کدام از اینها، دارای زیرمجموعه‌های دیگری هستند.

یکی از معدود مکانیک‌های جدیدی که به گیم پلی بازی Tetris Effect اضافه شده، Zone نامیده می‌شود. این قابلیت در واقع یک نشانگر دایره‌ای است که در سمت چپ صفحه بازی قرار دارد و به مرور پر می‌شود. زمانی که نشانگر Zone به بیشترین میزان خود رسید، بازیکن‌ها می‌توانند وارد این حالت شده و زمان را کند کنند. در این حالت نه‌تنها سرعت افتادن قطعات از بالا کاهش پیدا می‌کند، بلکه ریتم موسیقی بازی هم کندتر می‌شود. در حالت Zone شما فرصت بیشتری برای فکر کردن و چیدن قطعات در کنار هم دارید و می‌توانید از این طریق، صفحه بازی را خالی کرده و امتیازات بیشتری کسب کنید.

 


معرفی بازی Tetris Effect: Connected


دانلود بازی tetris effect / بررسی بازی tetris effect

همان‌طور که گفتیم بازی تتریس افکت در سال 2018 منتشر شد، اما اخیرا یک نسخه جدید برای این بازی به نام Connected معرفی شده که قرار است در سال 2021 میلادی در دسترس گیمرها قرار بگیرد. بازی Tetris Effect: Connected در ابتدا برای پی‌سی و کنسول‌های ایکس‌ باکس منتشر می‌شود و سپس روی سایر پلتفرم‌ها نیز عرضه خواهد شد. این بازی که در واقع یک محتوای اضافی برای تتریس افکت تلقی می‌شود، به طور کامل روی بخش چندنفره تمرکز دارد. بازی Tetris Effect: Connected توسط همان دو استودیوی سازنده نسخه اصلی توسعه پیدا کرده، اما این بار یک استودیوی دیگر به نام Stage Games نیز به آنها کمک کرده است.

ساختار گیم پلی بازی Tetris Effect: Connected همان چیزی است که در نسخه اصلی هم دیده‌ایم، اما همه چیز برای بازی چندنفره بهینه‌سازی شده است. حالا حداکثر سه بازیکن می‌توانند در حالت رقابتی یا همکاری، با یکدیگر بازی کنند. بازی به صورت چندنفره هم به شکل آنلاین و هم آفلاین قابل انجام است. حتی شما می‌توانید به تنهایی (بدون حضور دو نفر دیگر) با یک یا دو هوش مصنوعی بازی کنید، اما رقابت کردن با گیمرهای واقعی لذت بسیار بیشتری دارد؛ مخصوصا وقتی که یکی از دوستان شما در مقابلتان قرار بگیرد.

گیم پلی بازی Tetris Effect: Connected به گونه‌ای است که بازیکن‌ها با پلتفرم‌های مختلف می‌توانند آن را به صورت مشترک تجربه کنند. یعنی شما می‌توانید روی PC با دوست خودتان که بازی را روی ایکس باکس تجربه می‌کند، به همکاری یا رقابت بپردازید. همان‌طور که گفتیم این بازی در تابستان 2021 عرضه خواهد شد.

 


دانلود بازی تتریس افکت


نقد بازی tetris effect / گیم پلی بازی tetris effect

حالا که با گیم پلی بازی Tetris Effect و ویژگی‌های مختلف آن آشنا شدیم، احتمالا هوس کرده‌اید که این بازی را تجربه کنید. در ادامه و از طریق لینک‌های زیر می‌توانید به دانلود بازی Tetris Effect برای کامپیوترهای شخصی بپردازید. خوشبختانه برای اجرای این بازی زیبا نیاز به سیستم چندان قدرتمندی هم ندارید و با یک سیستم با مشخصات رده متوسط می‌توانید آن را اجرا کنید.

نظر شما درباره بازی تتریس افکت چیست؟ آیا نسخه قدیمی این بازی را تجربه کرده‌اید؟ لطفا نظرات خود را در همین رابطه با ما به اشتراک بگذارید.منبع پلازمگ by [author_name]