طرز تهیه بورانی بادمجان کبابی و بادمجان سرخ شده


بورانی بادمجان یکی از ماست های ترکیبی یه که خیلی هم خوشمزه ست و یک پیشنهاد غذای سالم و کم کالری است. اینم بگم بورانی بادمجان بدون سیر هیچ فایده ای نداره.

بورانی بادمجان سرخ شده

مواد لازم:

بادمجان 5 عدد
ماست به مقدار لازم
سیر 1حبه
نمک و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه بورانی بادمجان :

ابتدا بادمجان ها را کاملا کبابی میکنیم و آن ها را با چنگال یا گوشت کوب کاملا له میکنیم تا نرم شود
سپس ماست و سیر رنده شده را همراه نمک و فلفل اضافه میکنیم و کاملا مخلوط میکنیم و بعد از خنک شدن سرو می شود.

 

 

 

مواد لازم

بادمجان 3 عدد
سیر 2 عدد
فلفل سیاه به میزان لازم نمک
ماست به میزان لازم

طرز تهیه بورانی بادمجان خوشمزه

ابتدا بادمجان ها رو کباب کنید. با شعله کم تا مغزش هم بپزه.بعد بزارین خوب سرد بشه و پس از سرد شدن (حتمن) پوستشو جدا کنین .حالا بادمجان های کباب شده و پوست گرفته شده رو با گوشت کوب برقی یا دستی یا میکسر یا هرچی له کنید. حالا 2 حبه سیر رو رنده میکنیم داخل ماست + نمک + کمی فلفل سیاه + بادمجان له شده و خووووب هم میزنیم . بزارین تو یخچال تا خنک بشه …بعد سرو کنید.سعی کنید زمانی که با ماست مخلوطش میکنید، با زمان سرو فاصله ی زیادی نداشته باشه . نهایتا 3 ساعت خوبه . چون بیشتر یکم آب میندازه.

 

طرز تهیه بورانی بادمجان با گوجه :

مواد لازم

بادمجان 1 الی 1/5 عدد
_ گوجه فرنگی 1 الی 1/5 عدد
_ رب گوجه فرنگی 1 قاشق چایخوری
_ دارچین به میزان لازم
_ نمک و زردچوبه و فلفل به قدر کافی
_ سیر در صورت تمایل
_ روغن مخصوص سرخ

بورانی بادمجان با گوجه

طرز تهیه بورانی بادمجان سرخ شده :

 

بادمجانها را طولی یا عرضی برش داده و نمک بزنید و با دستمال خشک کنید و سپس سرخ کنید و بعد روی دستمال بگذارید تا روغن اضافی گرفته شود . برای جدا کردن روغن اضافی بهتر است بادمجانها را در یک طرف یک ظرف درب دار بچینید و ظرف را با زاویه روی حرارت غیر مستقیم مثل سماور یا کتری قرار دهید به مرور روغن اضافی در سمت دیگر ظرف جمع شده و میتوانید روغن را جمع کرده و دور بریزید . گوجه فرنگی ها را پوست کنده و حلقه حلقه کنید .

پس از اینکه روغن بادمجانها جدا شد نصف لیوان آب و زردچوبه و نمک و رب گوجه فرنگی و فلفل و در صورت تمایل سیر خرد شده به صورت خام یا سرخ کرده به بادمجان اضافه کنید و روی حرارت کم بگذارید بعد از اینکه آب به جوش آمد گوجه فرنگی های پوست کنده و حلقه شده را روی بادمجان بچینید و صبر کنید تا هم بادمجان و هم گوجه فرنگی بپزد ولی له نشود .اضافه کردن دارچین هم اختیاری است یا از ابتدا و یا بعد از پخت و زمانی که در دیس میچینید اضافه کنید

دقت داشته باشید مقادیر داده شده برای یک نفر است اما اگر تعداد بیشتر شد میزان آب را خیلی زیاد نکنید آب بایستی به اندازه ای باشد که سس غذا را تشکیل دهد واگر این مقدار زیاد شود بورانی خوشمزه نخواهد شد هر چه این سس از غلظت بیشتری برخوردار باشد بهتر است .

این سبک بورانی در کرمانشاه خیلی طرفدار دارد . این غذا صمن اینکه خوشمزه است خیلی سریع و فوری هم آماده میشود