شنبه , دسامبر 3 2022

دروازه کوروش کجاست و چگونه کشف شد؟

هیأت مشترک ایرانی ایتالیایی پس از ۱۰ سال و در آخرین فصل از کاوش‌ های باستان‌ شناسی موفق شدند اثبات کنند که کوروش بنیانگذار حکومت هخامنشی، فرمان ساخت دروازه پردیس پارسه را صادر کرده و این دروازه باشکوه در دوره فرزندش کمبوجیه به بهره‌برداری رسیده است.

علیرضا عسکری چاهورزی سرپرست هیأت ایرانی پروژه مشترک کاوش باستانشناسی محوطه تخت جمشید دوشنبه، بیستم بهمن، به خبرنگاران گفت: «آخرین فصل کاوش ‌های باستان‌ شناسی هیأت مشترک ایرانی-ایتالیایی پس از ۱۰ سال در حالی رو به اتمام است که باستان‌ شناسان موفق شدند اثبات کنند که احتمالا کوروش بزرگ فرمان ساخت دروازه پردیس پارسه را صادر کرده و این دروازه باشکوه در دوره فرزندش کمبوجیه به بهره‌برداری رسیده است.

 

دروازه کوروش کجا واقع شده؟

دروازه مکشوفه در محوطه تل آجری واقع در ۳ کیلومتری شمال غرب تختگاه تخت جمشید قرار دارد. این دروازه بنایی به ابعاد ۳۰ در ۴۰ متر به ارتفاع تقریبی ۱۲ متر و دارای کریدوری در مرکز بوده که بخش مرکزی آن را اتاقی مستطیل به ابعاد ۸ در ۱۲ متر تشکیل می‌داده و در درون این اتاق مرکزی ۴ صندلی نشیمن وجود داشته است. راهروی مرکزی از دو طرف به سوی پردیس هخامنشی باز می‌شده است.

157879171-768x614

دروازه کوروش چه سالی ساخته شد؟

مجموع اسناد نگارشی، مواد و مصالح ساخت بنا، موتیف‌های به کار رفته در تزیین نمای بنا، تاریخ‌گذاری کربن ۱۴ و جنبه‌های تقدس و تشرف به این دروازه نشان می‌دهد این بنا پس از سال ۵۳۹ قبل از میلاد و به افتخار فتح بابل به دستور کوروش بزرگ ساخته شده است.»

کمبوجیه فرزند کوروش بزرگ همزمان با حکومت پدر در شهر بابل به مدت ۸ سال فرمانروا بود و در سال ۵۲۹ قبل از میلاد به پادشاهی ایران رسید.

 

 

منبع این مطلب سایت شایانیوز است برای دیدن منبع اینجا کلیک کنید

اگر اطلاعات و یا تصاویری در این صفحه به اشتباه درج شده در قسمت دیدگاه (پایین صفحه) اعلام کنید تا اصلاح و یا حذف شود

....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *