(تصاویر) اقدام جنجالی امیرعبداللهیان در نشست بغداد

حضور حسین امیرعبداللهیان در نشست منطقه‌ای عراق با حاشیه همراه بود. امیرعبداللهیان وزیر خارجه جدید ایران که به عنوان رییس هیات ایرانی در نشست بغداد حاضر شده بود بعد از آنکه همراه سران کشورهای وارد سالن کنفرانس شد، برای گرفتن عکس یادگاری در ردیف رهبران کشورها در کنار رییس جمهور مصر و نخست وزیر امارات قرار گرفت. این درحالی است که او به عنوان وزیر خارجه باید در ردیف وزرای خارجه در عکس یادگاری نشست حضور پیدا می‌کرد.

1002563_648

1002564_391

به گزارش «شایانیوز»، برخی رسانه‌های عربی و عراقی از این اقدام امیرعبداللهیان انتقاد کرده اند و این اقدام او را خلاف پروتکل ها و عرف دیپلماتیک دانستند. حتی ادعا شد که شیخ محمد بن راشد آل مکتوم حاکم دبی و نخست وزیر امارات از این اقدام وزیر خارجه ایران دلخور شده و از حضور سخنرانی در نشست خودداری کرده است.

اما شیخ محمد بن راشد آل مکتوم در پیامی توئیتری  به گفت و گوی خود با امیرعبداللهیان اشاره کرد. او نوشت: «امروز در حاشیه نشست همکاری بغداد، با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جدید ایران دیدار کردم».

نخست وزیر امارات اضافه کرد: «برای وی در مسئولیت جدیدش در توسعه روابط مثبت با کشورهای همجوار و تقویت روابط بر اساس حکمت و منافع ملت‌ها، آرزوی موفقیت می‌کنم و درود همیشگی بر مردم ایران که همسایه و دوست هستند».

برخی در حامیان دولت در شبکه های اجتماعی اقدام امیرعبداللهیان را انقلابی توصیف کرده‌اند و آن را به نوعی نشان دهنده تغییر در دستگاه دیپلماسی دانسته‌اند.

امیرعبداللهیان همچنین امروز در هنگام ورود به نشست برای دقایقی با سیسی رییس جمهور مصر گفت و گو کرد که خبرساز شد. ایران و مصر سالهاست که روابط دیپلماتیک ندارند.

اجلاس دو روزه سران کشورهای همسایه عراق و برخی کشورهای عربی با عنوان «کنفرانس همکاری و شراکت بغداد» و با محوریت پرداختن به امنیت منطقه امروز شنبه آغاز به کار کرد و هم اینک پس از سخنرانی شماری از شرکت کنندگان، ادامه جلسه به ریاست مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق پشت درهای بسته در حال برگزاری است.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه، «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر، «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر، «عبدالله دوم» شاه اردن، «حسین امیر عبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، «صباح خالد الصباح» نخست‌وزیر کویت، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه و «محمد بن راشد آل مکتوم» معاون رئیس امارات عربی متحده و «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه سعودی از جمله شرکت کنندگان در این اجلاس هستند.