فرشاد مهدی پور معاون امور مطبوعاتی کیست؟ – سایت تیتربرتربه گزارش تیتربرتر؛  در حکم محمدمهدی اسماعیلی خطاب به فرشاد مهدی پور آمده است:


جزئیات انتصاب فرشاد مهدی پور به عنوان معاون امور مطبوعاتی 


«بسمه‌تعالی


جناب آقای دکتر فرشاد مهدی پور


با عنایت به شایستگی­ ها و سوابق ارزشمند جناب­عالی در حوزه مطبوعات، رسانه و فضای مجازی و شناخت از روحیه انقلابی و تعامل سازنده با اصحاب رسانه، به موجب این حکم به سمت «معاون امور مطبوعاتی و اطلاع ­رسانی» منصوب می­ شوید.


   امید است با اتکال به خداوند  قادر متعال و بهره ­گیری از ظرفیت اصحاب رسانه و نیروی انسانی متعهد و انقلابی و مأموریت محوری در امر بازآرایی نظام رسانه ای کشور با همکاری دیگر دستگاه ­های مرتبط با امعان­ نظر به اهداف و شرح وظایف معاونت­ و مأموریت­ های ذیل اهتمام وافر را به کار گیرید و قرین توفیق و تأیید باشید:


1. حمایت مادی و معنوی از مطبوعات و اصحاب رسانه به ویژه مطبوعات و رسانه ­های محلی و منطقه­ ای و تدوین آیین­ نامه ­های صنفی


2. تقویت زیرساخت پایگاه­ های خبری و نشریات الکترونیک با توجه به شرایط و تحولات فناوری­ های نوین و تقویت سواد رسانه ­ای و مجازی و آموزش ­های ­تخصصی


3. بهره­ گیری از ظرفیت مطبوعات، خبرگزاری ­ها ، سایت ­های خبری و رسانه­ های اجتماعی برخط در جهت انتشار و معرفی  مناسب از رشد و شکوفایی و دستاوردهای انقلاب اسلامی  و اهداف رسانه­ ای و تبلیغاتی نظام در داخل و خارج از کشور


4.  پی­گیری تدوین و تصویب نظام جامع رسانه­ ای کشور مبتنی بر آسیب ‌شناسی دقیق از وضعیت فعلی و رفع برخی تبعیضات و کاستی‌ ها در توزیع کاغذ، نظام یارانه و حوزه نشر


5. توسعه مبادلات رسانه ­ای با سازمان ­های منطقه­ ای و بین ­المللی با عنایت به رویکردهای رسانه­ ای و فرهنگی دولت مردمی


6. همکاری با صندوق اعتباری هنر به منظور  حمایت از اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی با هدف توزیع عادلانه امکانات و تسهیلات در ابعاد مختلف  و به طور شفاف در چارچوب قوانین و مقررات


7. باز طراحی ساختار معاونت متناسب با تحولات فضای  مجازی و توجه به رسانه‌ های اجتماعی


8. ساماندهی فعالیت ­های رسانه­ ای مکتوب و مجازی دولت در بخش­ های مختلف


9. تکمیل نحوه اجرایی سازی مصوبه شورای عالی فضای مجازی در مورد مقابله با اخبار جعلی


انتظار می‌رود گزارش پیشرفت کارها در هر یک از بندها مستمراً به این‌جانب ارائه شود.


مزید توفیقات جناب­عالی را در خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی و تحقق اهداف دولت مردمی، ظل توجهات حضرت ولیعصر(عج) و رهبری حکیمانه حضرت آیت ­الله العظمی امام خامنه­ ای(مدظله­ العالی) از خداوند منان خواستارم.»


گفتنی است، فرشاد مهدی پور متولد 1357 و دانش آموخته مقطع دکترای سیاستگذاری فرهنگی  است.


از جمله سوابق مطبوعاتی وی می توان به موسس و سردبیر روزنامه صبح‌ نو، عضو هیات مدیره خبرگزاری مهر و روزنامه‌های جام‌جم، صبح‌نو و تهران‌تایمز و سایت خبری فردا، مدیر خبرگزاری‌های خانه ملت و شانا (پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت)، سردبیری هفته‌ نامه‌ های پنجره، سروش‌ هفتگی و آینده ‌سازان،  دبیری روزنامه ‌های همشهری و خبر و خبرنگاری در روزنامه‌های قدس و جام‌جم و خبرگزاری فارس اشاره کرد.


همچنین از جمله سوابق پژوهشی وی موسس مرکز مطالعات فضای مجازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی،  رییس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی  و … است.


مهدی پور همچنین دارای تالیفاتی در حوزه ارتباطات، رسانه و فضای مجازی است.


پیش از این محمد خدادی عهده این مسئولیت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.


بیوگرافی فرشاد مهدی پور


فرشاد مهدی‌پور (زادهٔ فروردین ۱۳۵۷) روزنامه‌نگار ایرانی است. او هم‌اکنون رئیس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است. مهدی‌پور دکترای سیاستگذاری فرهنگی را از دانشگاه باقرالعلوم گرفته‌است و عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، رئیس مرکز مطالعات فضای مجازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و از اعضای گروه علمی فرهنگ‌پژوهی این پژوهشگاه است.


مهدی‌پور از بهار ۹۵ تا شهریور ۹۹ مدیر مسئول و سردبیر و صاحب‌امتیاز روزنامه صبح نو و پیش از آن نیز سردبیر هفته‌نامه‌های پنجره، سروش و آینده‌سازان و خبرگزاری‌های خانه ملت و شانا (خبرگزاری وزارت نفت) بوده‌است.


تحصیلات فرشاد مهدی‌پور


مهدی‌پور ابتدا مهندسی عمران می‌خوانده اما تصمیم به تغییر رشته به روزنامه‌نگاری می‌گیرد و در رشته خبرنگاری دانشکده خبر تهران وابسته به خبرگزاری جمهوری اسلامی، مدرک کارشناسی می‌گیرد. پس از آن کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه آزاد تهران مرکز به پایان می‌رساند. مهدی‌پور سپس دکترای سیاستگذاری فرهنگی را از دانشگاه باقرالعلوم گرفته‌است.


فعالیت مطبوعاتی فرشاد مهدی‌پور


مهدی‌پور ۵ سال در روزنامه قدس کار می‌کرد. پس از آن در سال ۸۱ با خبرگزاری فارس و روزنامه جام‌جم به عنوان خبرنگار همکاری می‌کرد. پس از آن سردبیر هفته‌نامه «آینده سازان» در سال‌های ۸۲ تا ۸۴ شد.


بعد از آینده سازان، پیشنهادی از «هفته نامه سروش» به او شد که تا یک سال و نیم سردبیری آن را پذیرفت. اوایل سال ۸۵ دبیر گروه سیاسی «روزنامه همشهری» شد و همزمان با آن، مدیرعاملی خبرگزاری شانا (وابسته به وزارت نفت) را نیز بر عهده گرفت، اما عمر همکاری او با این رسانه، به دو سال نکشید و در سال ۸۷ سردبیر خبرگزاری خانه ملت مجلس شد که آن هم عمری یک ساله داشت؛ البته همکاری با همشهری تا اوایل سال ۸۸ ادامه داشت. اواخر تابستان ۸۸ بود که سردبیر هفته نامه پنجره شد و تا همین اواخر هم درآنجا مشغول به کار بود. او مدتی به‌عنوان مشاور مدیرعامل با خبرگزاری مهر همکاری می‌کرده‌است. مهدی‌پور از سال ۹۵ تا ۹۹ نیز مدیر مسئول و صاحب‌امتیاز روزنامه صبح نو بود