پروژه عادل فردوسی پور 2 کلید خورد ؛ حذف سروش صحت از کتاب باز ؟


بعد از حذف عادل فردوسی پور اینبار ظاهر نوبت حذف سروش صحت است. با جزییات خبر پروژه عادل فردوسی پور 2 کلید خورد همراه فیگار باشید.

عبدالجواد موسوی در خبرآنلاین نوشت: ظاهرا هفت هشت ماهی است که برنامه کتاب باز پخش نمی شود و آن طور که من شنیده ام، به تواتر و از قول آدم های مورد اطمینان، مشکل برنامه، سروش صحت است.

پروژه عادل فردوسی پور 2 کلید خورد

حذف سروش صحت از کتاب باز ؟

پروژه عادل فردوسی پور 2 کلید خورد
پروژه عادل فردوسی پور 2 کلید خورد

بیشتر بخوانید:

در ادامه عبدالجواد موسوی نوشت: گیر داده‌اند به سروش صحت و باز آن‌طور که دوستان می‌گویند سروش صحت متهم است به روشنفکری و دوستان می‌خواهند به جای ایشان کسی مثل آقای یامین‌پور را جایگزین کنند که در زمره نیرو‌های ارزشی محسوب می‌شود.

من یک بار در برنامه «کتاب‌باز» حضور پیدا کرده‌ام و علاوه بر این چند باری هم برنامه‌های آقای سروش را دیده‌ام. از خیلی‌هایی که به تلویزیون علاقه چندانی ندارند بار‌ها و بار‌ها شنیده‌ام که برنامه «کتاب‌باز» را دنبال می‌کنند و باز از قول همان‌ها شنیده‌ام که نقطه قوت برنامه را حضور صمیمی سروش صحت می‌دانند.

چند تن از دوستان من هم در این برنامه شرکت داشته‌اند. با این حال تا به امروز نشنیده‌ام کسی سروش صحت را روشنفکر خطاب کند. با جزییات خبر پروژه عادل فردوسی پور 2 کلید خورد همراه فیگار باشید.

بیشتر بخوانید:

احتمالا منظور دوستان از روشنفکر در این مورد خاص گرایش‌های سیاسی و فرهنگی سروش صحت باشد،

اما تا آن‌جا که من دیده‌ام و شناختی که از سروش صحت دارم این حرف‌ها در مورد او بی‌ربط است. سروش پیگیر مسائل فرهنگی است.

و برخلاف خیلی‌ها مسائل فرهنگی را از دریچه سیاست نگاه نمی‌کند و درست به همین دلیل است که با بسیاری از اهالی فرهنگ نشست و برخاست دارد و در مواجهه با فعالان فرهنگی از طیف‌های مختلف یکسان عمل می‌کند.

در همین برنامه «کتاب‌باز» تعداد دوستانی که در اردوگاه ارزشی‌ها تعریف می‌شوند کم نبوده و سروش در مواجهه با تمامی آن‌ها ادب و انصاف را رعایت کرده است.

بیشتر بخوانید:

عبدالجواد موسوی اضافه کرد: من با برنامه‌سازی درباره کتاب ناآشنا نیستم و می‌دانم کار کردن در این حوزه چه دشواری‌ها و پیچیدگی‌های غریبی دارد.

حتی چند بار از سوی دوستان تلویزیونی به دلیل این که سردبیری چند نشریه تخصصی کتاب را بر عهده داشته‌ام دعوت به همکاری شدم، اما محدودیت‌ها و معذوریت‌های عجیب دوستان تلویزیونی در این حوزه سبب شده تا قید کار در تلویزیون را بزنم. با جزییات خبر پروژه عادل فردوسی پور 2 کلید خورد همراه فیگار باشید.

در همان یک برنامه‌ای هم که در «کتاب‌باز» حضور پیدا کردم پیش از برنامه توجیه شدم تا جایی که می‌توانم از فروغ و شاملو و اخوان نامی نیاورم که البته به حرف همکاران محترم چندان وقعی ننهادم و هرچه دلم گفت بگو گفته‌ام و اگرچه در تدوین نهایی، بخش‌هایی از صحبت‌هایم حذف شد،

اما بالاخره مجبور شدند یکی، دو بار نام آن بزرگان را پخش کنند.

بیشتر بخوانید:

منظور این که دوستان «کتاب‌باز» به اندازه کافی خودشان مراعات می‌کنند و سخت‌گیری بیش از اندازه درباره برنامه‌ای که در این بازار کساد رونقی نسبی یافته است بی‌معناست.

اگر دوستان بالادستی ما فکر می‌کنند با حضور آقای یامین‌پور فرهنگ انقلابی رشد و گسترش پیدا می‌کند می‌توانند برنامه دیگری با حضور ایشان تدارک ببینند.

یک برنامه موفق را از چنگ کسی درآوردن و از نیمه راه به دیگری سپردن خلاف مروت و فتوت است. علاوه بر این در حوزه کتاب کارِ نکرده بسیار است و می‌توان با حضور آقای یامین‌پور و امثال ایشان در یک برنامه دیگر، هم فضایی رقابتی به وجود آورد و هم تکثر و تنوع بیشتری به این حوزه بخشید. با جزییات خبر پروژه عادل فردوسی پور 2 کلید خورد همراه فیگار باشید.

بیشتر بخوانید:

عبدالجواد موسوی اضافه کرد: تا آن جایی که من آقای وحید جلیلی را می‌شناسم و با تمام اختلاف‌نظر‌هایی که ممکن است با ایشان داشته باشم می‌دانم که تا حدودی اهل گفتگو و مداراست و با برخی از مدیران رسانه‌ای تفاوت‌هایی دارد.

چند سال پیش درباره برنامه «نود» و شخص عادل فردوسی‌پور حرف‌هایی زده بود که نشان می‌داد نگاه او با خیلی از دوستانش متفاوت است و گمان می‌کنم این روز‌ها نیز به دنبال حل مسئله فردوسی‌پور و برنامه «نود» است.

این حرف‌هایی را که پیرامون برنامه «کتاب‌باز» شایع شده است اغلب به او نسبت می‌دهند. نمی‌دانم تا چه اندازه این نقل‌قول‌ها درست است، اما این را خوب می‌دانم که گاهی در این سرزمین کار‌هایی صورت می‌گیرد که هیچ ربطی به بالادستی‌ها ندارد.

کسانی به هر دلیلی چشم دیدن برنامه و یا شخصی را ندارند، اما پشت اشخاص و یا مفاهیمی پنهان می‌شوند و مقاصد شخصی خود را پیش می‌برند.

امیدوارم مشکل برنامه «کتاب‌باز» به بهترین شکل ممکن حل شود و در کنار این برنامه، برنامه‌های خوب دیگری در این زمینه تولید شود که حقیقتا هرکاری برای کتاب انجام بدهیم کم انجام داده‌ایم.

بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار پروژه عادل فردوسی پور 2 کلید خورد سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید. شما می‌توانید به عنوان نویسنده مهمان در سایت فیگار عضو شوید و علاوه بر اشتراک نظرات خود در رابطه با مقاله‌ها، نقد فیلم ، نقد سریال ، اخبار سینما و مطالب خودتان را نیز انتشار دهید. برای مطالعه فراخوان مرتبط با آن بر روی لینک نویسنده مهمان کلیک نمایید. در ضمن شما همراهان عزیز می‌توانید به اینستاگرام فیگار جهتِ شناختِ مهمترین فیلم های ژانرهای مختلف و خلاصه نقد و بررسی‌های فیلم‌های روز دنیا مراجعه کنید